Våra priser intensivkurs Bil

Priser intensivkurs Bil


Notera, att en intensivkurs är en utbildning och inte garanterar ett körkort, vi kan bara göra vårt bästa för att du ska lyckas. Eventuellt kan du behöva köpa fler körlektioner för att klara Trafikverkets krav. Körning utöver kursen kostar 990 kr/timme (60 min) eller 5 x 60 min körlektion för 4800 kr.

Kostnader Trafikverket. Observera att våra priser inte inkluderar Trafikverkets kostnader för kunskapsprov (420 kr på vardagar), körprov (1000 kr på vardagar), och övriga kostnader för t.ex. tillverkning av körkort.

1-veckas intensivkurs

10 x 60 min

10 x 60 min körning, onlineteori, onlinebok och teorikvällar. För dig som kommit en bra bit på väg i din utbildning, kanske kört på trafikskola tidigare, kostnad för halkbana och riskettan tillkommer, se nedan. För att boka lärarledda teorikvällar måste man kontakta receptionen.

Pris: 11 400 kr

Boka här

2-veckors intensivkurs

15 x 60 min

15 x 60 min körning, onlineteori, onlinebok och teorikvällar. För dig som har de s.k. grunderna klara (manövrering). Kostnad för halkbana och riskettan tillkommer, se nedan. För att boka lärarledda teorikvällar måste man kontakta receptionen.

Pris: 16 250 kr

Boka här

2-veckors intensivkurs

20 x 60 min

20 x 60 min körning, onlineteori, onlinebok och teorikvällar. För dig som åtminstone kan starta & växla bilen, men behöver lite mer mängdträning. Kostnad för halkbana och riskettan tillkommer, se nedan. För att boka lärarledda teorikvällar måste man kontakta receptionen.

Pris: 21 110 kr

Boka här

Övrigt

Halkbanan

Pris: 2 200 kr

Boka här

Riskettan

Pris: 1 000 kr

Boka här

Enskild teorilektion

Få hjälp efter just dina behov.

Pris: 600 kr/h

Boka här

Boende

Pris: 250 kr/natt

Boka här
B-Körkort

B-Körkort

Intensivkurs

Intensivkurs

AM-Körkort

AM-Körkort

MC-Körkort

MC-Körkort

Boka din handledarkurs

Utbildningar

Handledarkurser

Välkommen att anmäla dig till våra handledarkurser i Halmstad och Hylte.

Boka handledarkurs

Frågor & svar

Både elev och handledare behöver ha gått en handledarkurs/introduktionskurs inom fem år. Vid osäkerhet kring giltighetstider tidigare kurser ring Transportstyrelsen på 0771-81 81 81 eller logga in på Mina Sidor på transportstyrelsen.se.

Handledaren behöver Ansöka om handledarskap via transportstyrelsen.se. Detta görs för varje ny elev. Eleven behöver Ansöka om körkortstillstånd (grupp 1) via transportstyrelsen.se samt göra ett syntest för körkort hos en optiker eller läkare. Körkortstillstånd behövs inte för att få gå handledarkursen men det behövs innan ni får övningsköra.


Du kan gå på de TEORETISKA delarna innan du fyllt 14 år och 9 månader, men gärna i nära anslutning. För att få göra de PRAKTISKA delarna behöver du ha fyllt 14 år och 9 månader. Inför de praktiska delarna behöver du ha ett giltigt körkortstillstånd, det går bra att göra de teoretiska delarna utan körkortstillstånd. Teoriprovet på Trafikverket måste du vänta med tills du fyllt 15 år.


Vi kan inte boka ett prov i slutet av intensivkursen då vi behöver se att du kommit upp i rätt nivå först både på teorin och det praktiska innan vi kan boka dig. Därför behöver du oftast komma tillbaka ett antal veckor senare för uppkörning och några fler lektioner. På sommaren kan man däremot behöva räkna med extra långa väntetider för prov och därför rekommenderar vi dig att gärna ta intensivkursen under höst, vinter eller vår. Teoriprov kan man med fördel göra på hemmaplan under tiden man väntar på att komma tillbaka. Det har hänt att vissa elever fått ett körkort på bara två veckor från start till helt klart, även om det kanske är lite mer ovanligt. 


Vi kör igång i början av april och sista provet brukar vara mot slutet av oktober. Därefter får man "övervintra". Kanske göra klart teoriprovet över vintern för att kicka igång med lektioner och uppkörning direkt i april när vi drar igång.


Året om varje vecka! Start måndagar. Ring för att kolla tillgängligheten just nu 035-10 32 00.